ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ У НАВЧАННІ?
Кожна дитина неповторна від народження.
Шкільні роки. Для того, щоб вони були прекрасними і незабутніми, не перетворилися на складне випробування для дитини, батьки мають з перших днів брати активну участь у навчально-виховному процесі. Але це не передбачає організацію занять з репетитором, придбання довідників з виконаними домашніми завданнями, пошук готових доповідей у мережі Інтернет.
Отже, що потрібно знати, щоб допомогти дитині навчатися в школі?
Насамперед, батьки мають спрямовувати увагу на виховання у дитини почуття відповідальності, адже це запорука успіху в навчанні й житті. Звертайтеся до дитини по допомогу, давайте їй доручення. При цьому намагайтеся, щоб ваші слова звучали як прохання.
- Зроби, будь ласка;
- Допоможи мені виконати роботу. Я зможу раніше звільнитися й приділити тобі більше уваги.
Частіше намагайтеся зробити акцент на тому, що дитині вдалося, підкреслюйте кожне досягнення.
Контролюйте виконання домашніх завдань, а не сидіть із дитиною годинами, закликаючи виконати завдання.
- Спробуймо подивитися на твоє домашнє завдання. Треба розв'язати задачу. Добре, розв'язуй, а потім покажеш - мені теж цікаво, як вона розв'язується;
- Ти не розумієш, навіщо тобі це потрібно. Подумаймо разом;
- Спершу закінчимо завдання з цього предмета, а потім перейдемо до наступного. А то ми можемо й забути, що не закінчили це завдання.
Власним прикладом демонструйте дитині, що важливо доводити справу до кінця. Наприклад, ви готуєте обід і раптом вирішуєте, що вам це не цікаво, залишаєте його недовареним і починаєте дивитися телевізор або займатися іншою справою. Чим таке закінчиться? Тим, що сім'я залишиться без обіду.
Не треба ставити жодних умов. Якщо дитина не хоче робити уроки або говорить, що їй нецікаво вчитися, це означає, що треба шукати проблеми, які в неї виникли й заважають їй засвоювати навчальний матеріал. Без допомоги дорослих проблеми тільки накопичуватимуться і якоїсь миті жодні прохання чи погрози не змусять її сісти за уроки. Дитина має постійно відчувати, що ви в неї вірите й завжди можете їй допомогти
Не сваріть дитину за погані оцінки. Навчання без помилок не буває, адже не все відразу вдається. Помилки просто слід правильно виправляти, щоб більше не повторювати.
Спробуйте уникати наказового тону Батьки, які взяли командний тон за норму, припускаються великої помилки. Вилучіть зі свого спілкування з дитиною образливі слова.
Більше розмовляйте з дитиною. Уміння правильно сформулювати свої думки, виражати свою точку зору і відстоювати її стануть у нагоді в будь-якій сфері життєдіяльності. У дитини до десяти років частіше запитуйте про те, що відбулося за день у школі. Нехай дитина частіше висловлює свою думку про події, які відбуваються навколо неї. Збагачуйте словниковий запас і розширюйте світогляд школяра. Якщо у вашої дитини виникають якісь питання, не варто відмахуватися від неї, кажучи, що вам ніколи. Пам'ятайте, вам і не треба знати відповіді на всі питання. Просто скажіть: «Перевірмо в енциклопедії!». Багато часу це у вас не забере, тоді як для дитини буде чудовою можливістю навчитися користуватися довідковою літературою, поповнити свої знання. Це - прямий шлях до підвищення успішності. Читайте разом з дитиною і художню літературу, обговорюйте з нею прочитане. Спробуйте разом переказати сюжет, намалювати ілюстрацію.
Частіше спілкуйтеся з учителями. Чим більше ви будете знати про те, що учні вивчають з того чи іншого предмета, як ваша дитина засвоює програму, які вимоги до оформлення та оцінювання письмових робіт, тим більше у вас буде можливості допомогти їй. Обов’язково перевіряйте наявність, правильність і своєчасність виконання домашніх завдань.
Правильно організуйте робоче місце школяра та розподіліть час для уроків, відпочинку, активних ігор, прогулянок. Якщо бачите, що дитина стомилася, дайте їй відпочити, не завантажуйте справами.
Приділяйте належну увагу здоровому харчуванню. Сучасні дослідження показали, що мозок - орган, який один з перших страждає від неправильного харчування. Тому, якщо ваша дитина стала дратівливою, швидко стомлюється, погано запам'ятовує навчальний матеріал, отримує низькі оцінки в школі, проаналізуйте, чим вона харчується.
Пам'ятайте: люблячі, турботливі й мудрі батьки - запорука того, що дитина буде не тільки добре вчитися, але і виросте освіченою людиною, справжньою Особистістю! Тому не шкодуйте часу, не відштовхуйте дитину із запитанням, будьте для неї другом, підтримуйте в усьому. Знайдіть спосіб зацікавити у навчанні, нехай воно приносить радість.